Ludzie

Pomarańczowa… Skiba

Przede wszystkim – Showman. Przez duże „S”.

Dla większości będzie się kojarzył z zespołem Big Cyc, bo jest przecież jego współzałożycielem i autorem większości tekstów. Współautor „Pomarańczowej Alternatywy” znanej szerzej jako Ruch Społeczeństwa Alternatywnego. Prowadził kiedyś telewizyjny program „Lalamido”, a obecnie możecie znaleźć jego felietony w tygodniku „Wprost”.

KRZYSZTOF SKIBA – był w niedzielę 11 października 2009 gościem specjalnej edycji Biesiady Literackiej, która odbyła się w Muzeum Hansa Klossa w Katowicach (ul. Gliwicka 6). Spotkanie prowadził Bogdan Bernacki.

Krzysiek opowiadał o swoich początkach i o walce z komuną, która – jak się okazało – obfitowała w happeningi i alternatywne sposoby wyrażania, że ustrój socjalistyczny jest bez sensu. Przebieranie się za krasnoludki, bieganie po miastach z przedziwnymi transparentami, czy też rozrzucanie ulotek – stanowiło treść tej walki.

Nie obyło się od bezpośrednich i osobistych spotkań ze służbą bezpieczeństwa. Na krótki czas był nawet aresztowany, a bycie figurantem SB pokazał nam, prezentując w czasie spotkania dwa krótkie filmy fabularne. Wiele razy był zastraszany, wiele razy ocierał się o nonsens sprawowania władzy do roku 1989. Wraz z upadkiem reżimu obronił pracę magisterską na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego (na temat… Pomarańczowej Alternatywy).

Krzysztof Skiba dał się także poznać jako literat. W czasie spotkania można było zaopatrzyć się w dwie jego książki – „Skibą w mur” (zbiór felietonów, opublikowanych we „Wprost”) oraz „Opowiadania podwodne” (fikcja literacka – zbiór opowiadań) – obowiązkowo z dedykacją i autografem. Na koniec mieliśmy okazję zadać kilka pytań i stanąć do wspólnych fotek.

Niektóre z nich możecie zobaczyć poniżej.