Wydarzenia

Kloss i sprawy damsko-męskie

Z Agnieszką Strzemińską w Muzeum Hansa KlossaNiedawno obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W związku z tym smutnym wydarzeniem kolejny raz przywoływaliśmy w pamięci martyrologiczne i heroiczne wątki życia Polaków w latach 1939-45. Polskie Radio Katowice zauważyło jednak coś jeszcze…

Mimo tragizmu tamtych lat, mimo nienawiści i walki o życie, było w ludziach coś, co sprawiało, że ich codzienny los był obarczany stawką – stawką większą niż życie. Nie bez kozery więc, poproszono mnie o skomentowanie stosunków damsko-męskich w czasie II wojny światowej na tle filmu „Stawka większa niż życie”, w najlepiej do tego celu nadającym się lokalu… w Muzeum Hansa Klossa (Katowice, ul. Gliwicka 6).

Rozmowa z Panią Agnieszką Strzemińską (na zdjęciu) dotyczyłą różnych losów zwykłych ludzi, scalonych uczuciem, którzy znajdowali się po obu stronach „barykady”. W „Stawce” widzimy przecież nie tylko Klossa, który w ten, czy inny sposób konsumuje znajomości z kobietami na swojej drodze, ale także dramatyzm innych postaci – Edyty Lausch, Christin Kield, Basi Reczko, Ingrid Heizer, Agnieszki i Anny (dziewczyn z ruchu oporu), czy w końcu Benity von Henning. Nie brak tu również ładnych francuzek: Jeanne Mole oraz Simone.

Motywy związków uczuciowych, do których nie powinno dojść w czasie wojny były trojakie, a ich los bardzo często obfitował w tragiczne sytuacje. Dlatego też oglądając kolejny raz Klossa, zwróćcie na to uwagę. Ja zwróciłem. Efekt? Posłuchajcie sami. Materiał możecie znaleźć tutaj.

Miłego słuchania!