wrz 07
2009

Z Agnieszką Strzemińską w Muzeum Hansa KlossaNiedawno obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W związku z tym smutnym wydarzeniem kolejny raz przywoływaliśmy w pamięci martyrologiczne i heroiczne wątki życia Polaków w latach 1939-45. Polskie Radio Katowice zauważyło jednak coś jeszcze…

Mimo tragizmu tamtych lat, mimo nienawiści i walki o życie, było w ludziach coś, co sprawiało, że ich codzienny los był obarczany stawką – stawką większą niż życie. Nie bez kozery więc, poproszono mnie o skomentowanie stosunków damsko-męskich w czasie II wojny światowej na tle filmu „Stawka większa niż życie”, w najlepiej do tego celu nadającym się lokalu… w Muzeum Hansa Klossa (Katowice, ul. Gliwicka 6).

Rozmowa z Panią Agnieszką Strzemińską (na zdjęciu) dotyczyłą różnych losów zwykłych ludzi, scalonych uczuciem, którzy znajdowali się po obu stronach „barykady”. W „Stawce” widzimy przecież nie tylko Klossa, który w ten, czy inny sposób konsumuje znajomości z kobietami na swojej drodze, ale także dramatyzm innych postaci – Edyty Lausch, Christin Kield, Basi Reczko, Ingrid Heizer, Agnieszki i Anny (dziewczyn z ruchu oporu), czy w końcu Benity von Henning. Nie brak tu również ładnych francuzek: Jeanne Mole oraz Simone.

Motywy związków uczuciowych, do których nie powinno dojść w czasie wojny były trojakie, a ich los bardzo często obfitował w tragiczne sytuacje. Dlatego też oglądając kolejny raz Klossa, zwróćcie na to uwagę. Ja zwróciłem. Efekt? Posłuchajcie sami. Materiał możecie znaleźć tutaj.

Miłego słuchania!

Autor Dariusz Rekosz



Ten artykuł nie jest komentowany.