Śpiewaczka operowa, dwóch gitarzystów i ja. No i jeszcze Prezydent Miasta oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej – sześć osób stanęło do pamiątkowego zdjęcia, które wykonano z okazji wręczenia dorocznych nagród za upowszechnianie kultury. Dziennik Zachodni (Polska The Times), w wydaniu z 18.12.2015 r. zamieścił skrócone opisy dokonań laureatów.

Artykuł opatrzono także miłym tytułem…

A oto, co znalazło się we wniosku o przyznanie mi nagrody:
„DARIUSZ REKOSZ to rodzimy (urodzony w 1970 r. w Sosnowcu, mieszkający w Dąbrowie Górniczej) twórca literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest również felietonistą i autorem słuchowisk radiowych. Pisze scenariusze i treatmenty filmowe oraz utwory kabaretowe.

W roku 2015 obchodzi JUBILEUSZ 10-LECIA PRACY TWÓRCZEJ.

W latach 2005-2015 wydał dwadzieścia siedem powieści oraz jedno opowiadanie (w antologii), o charakterze beletrystycznym, a także dwanaście audiobooków, w których głosu użyczyli znani i lubiani lektorzy. Były one skierowane do szerokiego grona czytelników i słuchaczy, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Ma więc działalność Dariusza Rekosza charakter międzynarodowy. W swoich utworach porusza żywotne wartości życia codziennego, nierzadko wykorzystując lokalizacje, które są związane z Zagłębiem Dąbrowskim (np. Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Będzin) lub innymi regionami Polski.

Fikcja literacka pisarza, porusza tematykę przygodowo-detektywistyczną oraz obyczajową, kryminalną i komediową. Odnajdujemy w niej opisy rzeczywistych miejsc (np. miasta Regionu Zagłębiowskiego, Śląska, Góry Świętokrzyskie, Trójmiasto, Kraków, Warszawę, Londyn) oraz szereg elementów kulturowych, wychowawczych i edukacyjnych. Autor porusza także istotne aspekty problemów społecznych: śmierć, miłość, przyjaźń, konsumpcjonizm i wykluczenie społeczne.

Dariusz Rekosz odbywa rocznie kilkadziesiąt spotkań autorskich na terenie całego kraju – trasa jego wizyt obejmuje również wiele pomniejszych szkół (często jedynych w gminie), a także miejskie i gminne biblioteki publiczne. Ze swoją twórczością gościł trzykrotnie w Irlandii (Cork, Dublin, Carrigaline, Blackrock i inne) oraz w Szwajcarii (Lozanna), uczestnicząc w imprezach promujących polską kulturę i literaturę – Festiwal Kultury Polskiej, Kiermasz Polskich Książek, Children Books Festival. Został uhonorowany tytułem Pierwszego Ambasadora Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, a wspierana przez niego Kampania „Mama, Tata… & Myself?” (promująca polską literaturę i polskie czytelnictwo) była w roku 2010 nominowana do międzynarodowej nagrody Asahi Reading Promotion Award. Jest członkiem IBBY.

W roku 2008 zdobył pierwsze miejsce (nagroda grand prix) w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie kryminalne, ogłoszonym w Gdańsku. W roku 2012 jego książka „Detektywów para – Jacek i Barbara. TAJEMNICZA SZAFA” został uznana za Najlepszą na Lato 2012 Książkę dla Dzieci. Przywrócił dziecięcej literaturze polskiej elementy nienachalnego dydaktyzmu, dzięki któremu młody czytelnik – przeżywając przygody książkowych bohaterów – nabywa wiedzy i przekonuje się do jej wartości.

Dariusz Rekosz reprezentuje polskich pisarzy z okazji corocznych imprez literackich (np. Targi Książki), a jego kontakty pozwalają mu organizować i prowadzić imprezy kulturalne z udziałem innych twórców (pisarzy, aktorów, muzyków). Był animatorem kultury w Muzeum Hansa Klossa (2010) – stworzył podwaliny pod reaktywację tej placówki pod nazwą Bunkier Klossa w Zbrosławicach. Prowadził imprezy masowe zarówno na Kopcu Kościuszki w Krakowie, jak i w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest organizatorem i moderatorem spotkań między innymi z: Bronisławem Cieślakiem, Ewą Wachowicz, Krzysztofem Skibą, Grażyną Zielińską, Izabelą Trojanowską, Marianem Dziędzielem, Edwardem Linde-Lubaszenko, Iwoną Katarzyną Pawlak oraz zespołami Big Cyc oraz Queens of Violins. Pełni funkcję Rzecznika Prasowego kinowego filmu fabularnego zatytułowanego „Gejsza” (reż. Radosław Markiewicz).

Czynnie współpracuje z wieloma ośrodkami kulturalnymi, szkołami podstawowymi, ponadpodstawowymi i wyższymi oraz bibliotekami i instytucjami filmowymi. W latach 2013-2015 był Członkiem Rady Kultury przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Opracował ponad dwadzieścia autorskich scenariuszy spotkań z publicznością, z którymi można się zapoznać na jednej z jego stron internetowych (www.spotkania.rekosz.pl). Wspiera działalność hospicjów, a także specjalistycznych placówek szpitalnych. Administruje wieloma stronami internetowymi, wśród których znajdują się także strony innych twórców kultury (np. Bohdana Butenki czy Piotra Owcarza). Czynnie uczestniczył w inauguracjach nowych placówek bibliotecznych i kulturalnych (Koło nad Wartą, Police, Barcin).

Fachowo prezentuje swój dorobek oraz uczestnictwo w imprezach krzewiących kulturę, podkreślając związek z Zagłębiem Dąbrowskim oraz polską kulturą. Corocznie bierze także czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. O Dariuszu Rekoszu możemy przeczytać artykuły zarówno w prasie lokalnej, ogólnopolskiej, jak i zagranicznej (polonijnej). Bardzo często słyszymy go na antenach rozgłośni radiowych oraz oglądamy w programach stacji telewizyjnych. Od roku 2013 jest stałym felietonistą Dziennika Zachodniego (Polska The Times), na łamach którego co tydzień rekomenduje co najmniej jedną pozycję książkową.

W związku z powyższymi dokonaniami uważamy niniejszy wniosek za w pełni uzasadniony.”

Wniosek złożyła Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej.