Ludzie

Spotkanie w Cafe Ingrid

Okładka książki Bogdana BernackiegoMa zieloną, prawie wojskową okładkę. Jej front przedstawia znaną postać w jeszcze bardziej znanej roli. Nienaganny mundur, przenikliwe spojrzenie, spokój i zdecydowanie – wszyscy Go znamy.

To Hans Kloss.

A książka, na okładce której można go zobaczyć, to „Stawka większa niż życie – serial wszech czasów”, napisana przez Bogdana Bernackiego. Dziś miałem okazję osobiście poznać autora. Gdzie? Oczywiście, że w Muzeum, poświęconym naszemu ulubionemu bohaterowi.

Kiedy zasiadłem obok Pana Bogdana (właściwie, to jesteśmy już „po imieniu”), a więc kiedy zasiadłem obok Bogdana w Cafe Ingrid, nie mogłem przepuścić okazji, żeby nie poprosić go o wpis do mojego egzemplarza książki, o której wspomniałem powyżej. Ponieważ jednak nie mieliśmy zbyt wiele czasu, nasza dyskusja skupiła się wokół Konkursu Literackiego, który właśnie zaczynamy organizować. Śledźcie dokładnie mój blog, stronę Muzeum (www.hans-kloss.pl) oraz portale literackie – regulamin konkursu już wkrótce!

Dedykacja Bogdana BernackiegoSama książka stanowi wspaniałe kompedium wiedzy o „Stawce”. Nie tylko o serialu, ale także o jego pierwowzorze, którym były spektakle teatralne (grane na żywo!) oraz o wszystkich ciekawostkach i „prawdach historycznych”, związanych z tym kultowym filmem. Znajdziemy w niej także charakterystykę najważniejszych postaci, które przyczyniły się do realizacji Klossa – aktorów, scenarzystów, reżyserów i innych.

Bogdan, z dbałością o wszelkie szczegóły, opisał różne zdarzenia, które związane były ze „Stawką”. Zacytował wiele wypowiedzi prasowych. Jednym słowem – wykonał kawał dobrej roboty, której efektem jest ta pozycja oraz dołączona do książki płyta CD, zawierająca nagrania i montaże muzyczno-słowne. Chociaż „Stawka większa niż życie – serial wszech czasów” Bogdana Bernackiego (Wyd. Adamantan) nie jest pozycją nową – szczerze ją polecam!

Polecam także wizytę w Cafe Ingrid, gdzie możecie usłyszeć na przykład taki dialog:
– Powiedziano mi, że tu się można zabawić.
– Kto panu to mówił?
– Mój przyjaciel, Teodor.
– Pański przyjaciel ma dobre informacje.

I pamiętajcie! Ciotka Zuzanna wie o wszystkim!