CiekawostkiLudzieWydarzenia

Komisariat naszym domem…

skiba_dg_12We wtorek 7 października 2014 r. miałem wielką przyjemność prowadzić świetne spotkanie z frontmanem zespołu Big Cyc, dziennikarzem, piosenkarzem, a przede wszystkim showmanem – Krzyśkiem Skibą. Przy prawie dwustu osobach na widowni zaprezentowaliśmy działalność Krzyśka, którą zajmował się w latach 80. ubiegłego wieku.

Założył wówczas Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, organizował i prowadził wiele happeningów ulicznych, które potocznie nazywane były Pomarańczową Alternatywą. Działania te przyczyniły się do napisania przez niego książki – „Komisariat naszym domem – pomarańczowa historia”, którą zaprezentowaliśmy także na spotkaniu.

skiba_dg_13Oprócz bardzo treściwych rozmów oraz dialogu z żywo reagującą publicznością, wyświetliliśmy dwuczęściowy film pt.: „Byłem figurantem SB”, opowiadający o perypetiach Krzyśka, związanych z aresztowaniami i represjami na jakie naraził się podczas Pomarańczowej Alternatywy. Ten rozgadany artysta mógłby opowiadać różne historie dłużej niż dwie godziny, które spędziliśmy w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, ale czas nieubłaganie płynie i nagrodzony brawami opuścił gmach biblioteki.

Pozostały niesamowite wspomnienia, autografy oraz fotografie…

skiba_dg_02 skiba_dg_03 skiba_dg_04 skiba_dg_05 skiba_dg_06
skiba_dg_07 skiba_dg_08 skiba_dg_09 skiba_dg_10 skiba_dg_11