CiekawostkiLudzieWydarzenia

Bohdan Butenko – kopę lat!

W ostatni dzień lutego 2014 r., w filii numer 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej odbył się wernisaż zatytułowany „Bohdan Butenko – kopę lat!”. Wystawa, której wernisaż stanowił uroczyste otwarcie, została zorganizowana z okazji 60-lecia pracy twórczej Mistrza Polskiej Ilustracji. Mówiąc szczerze – odbyły się dwa wernisaże. Miałem przyjemność prowadzić obie imprezy.

Tuż przed godz. 11:00 w siedzibie filii nr 7 pojawiła się całkiem pokaźna grupa młodzieży dąbrowskich szkół plastycznych. Obejrzawszy multimedialne niespodzianki oraz wysłuchawszy kilku moich gawęd – przyszli graficy i ilustratorzy (a może także malarze… i malarki!) przystąpili do zadawania pytań, po czym z wielką empatią zwiedzili przygotowaną ekspozycję.

Wystawa została zaaranżowana chronologicznie. Znalazły się na niej najznamienitsze dzieła pana Bohdana – od „Almanachu Literackiego” (Iskry – 1954), aż do „Gapiszon i wędzone morze” (Dreams – 2014). Każdy rok, to przynajmniej jedna pozycja. Niektóre grafiki zaprezentowano w postaci dużych wydruków i wyeksponowano na sztalugach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się książki mające ponad 50 lat – np. „Tere-fere” Wandy Chotomskiej (1958) oraz „I ty zostaniesz Indianinem” Wiktora Woroszylskiego (1960), a także tylko nieco młodsze, jak „Księga portretowych zażaleń” Jerzego Kiersta (1966).

O godz. 17:00 rozpoczął się drugi oficjalny wernisaż, na którym tym razem pojawili się stali bywalcy biblioteki, a także osoby, które na wystawę przyciągnął anons prasowy Dziennika Zachodniego (Polska The Times). Oprócz powtórki przedpołudniowego programu czekały na nich dwie wyjątkowe niespodzianki. Pierwsza z nich, to premiera najnowszej autorskiej książki Bohdana Butenki („Gapiszon i wędzone morze” – Dreams 2014) oraz… rozmowa telefoniczna z samym Mistrzem, który przekazał pozdrowienia z Poznania (gdzie gościł na Targach Książki Dziecięcej). Część ekspozycji wsparły (w kolejności alfabetycznej): Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Teatr Baj Pomorski, Wydawnictwo Dreams oraz Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Spotkanie zakończyło się miłym akcentem – uczestnicy wernisażu wzięli udział w losowaniu premierowej pozycji!

Resztę możecie zobaczyć na poniższych fotografiach (za które dziękuję pani Magdzie z filii nr 7 MBP w DG).