Wydarzenia

Panie Kazimierzu, ma pan klucze od kabiny?

– Jak się nazywa miasto nad Wisłą? Dla ułatwienia dodajemy, że jest to imię króla, który zostawił Polskę murowaną.
– Ale jakie miasto?
– To ja się Pana pytam, jakie miasto.
– To ja nie wiem.
Głos z widowni: – Panie Kazimierzu, ma Pan klucz od kabiny?
– Bardzo Państwa proszę, nie podpowiadać. Bardzo proszę.
– Kluczbork.
– Odpowiedź prawidłowa: Kazimierz
– Roman
[…]

Zapewne wszyscy doskonale znamy ten dialog, który pochodzi z fenomenalnej komedii Marka Piwowskiego, zatytułowanej „Rejs”. Film, nie bez przyczyny nazywany dzisiaj kultowym, rozgrywał się na wycieczkowym statku, który leniwie sunął po Wiśle. Może właśnie dlatego co roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbywa się Festiwal Filmu i Sztuki „DWA BRZEGI”.

Miałem wyjątkową przyjemność brać udział w imprezie towarzyszącej tegorocznemu festiwalowi.

Mój udział, to spotkanie autorskie, które odbyło się w plenerowym namiocie Empik Cafe, na terenie miasteczka festiwalowego. Namiot ten sąsiadował bezpośrednio z namiotem TVP „Kocham Kino” oraz kilkoma innymi obiektami. Spotkałem się z rzeszą czytelników, która – mimo kiepskiej pogody – zjawiła się w plenerowym Empiku, aby porozmawiać o książce „Zamach na Muzeum Hansa Klossa”. Spotkanie prowadziła pani Magda Walusiak. Oprócz zwykłej pogawędki na uczestników spotkania czakały niespodzianki – zestawy gadżetów z byłego Muzeum, które zostały rozlosowane wśród posiadaczy unikatowych biletów wstępu do MHK (każdy uczestnik spotkania dostał je za darmo).

Wyjazd do Kazimierza był także okazją do zwiedzenia miasteczka oraz spotkania się z interesującymi osobami, takimi jak: Martyna Jakubowicz, Marcin Meller, Katarzyna Miller, Andrzej Mularczyk, Maria Szabłowska, Jerzy Gruza, Krystyna Loska czy Grażyna Torbicka. Z niektórymi z wymienionych miałem nawet okazję spotkać się przy śniadaniu w hotelu „Dwa Księżyce”, w którym przyszło mi nocować.

I tu WIELKIE UKŁONY w stronę Organizatorów imprezy – ekipy z korporacji EMPIK – a szczególnie dla Pań: Moniki, Magdy i Justyny, które trzymały pieczę nad całością przedsięwzięcia. Muszę przyznać, że mimo tego, iż brałem już udział w wielu spotkaniach autorskich na terenie Polski i poza nią, to takiej atmosfery, jaka panuje w Kazimierzu w czasie Dwóch Brzegów nie ma nigdzie! Dziękuję także wydawcy książki – Gruner & Jahr. Empikowską relację z weekendowych spotkań znajdziecie tutaj.

Resztę znajdziecie na poniższych fotkach…