Wydarzenia

Królowie, Królowe i głowa Wichmana

Magiczna Noc Muzeów, którą miałem przyjemność prowadzić w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, rozpoczęła się kilka minut po 19:00 mocnym akordem dwóch sympatycznych skrzypaczek, które ukrywają się pod nazwą Queens of Violins.

Co działo się później? Trudno opisać to w dwóch słowach – wystarczy wspomnieć, że przygotowaną przez nas ekspozycję Najwybitniejszych Władców Polskich obejrzało ponad 18 tysięcy (!!!) osób.

Tuż po muzycznym wstępie, zagranym przez Anitę i Karolinę, pojawiłem się w Sali Hetmańskiej MWP, ubrany w strój średniowiecznego barda i przywitałem wszystkich gości. Kolejnym punktem były krótkie, oficjalne przemówienia: dyrektora MWP, prezesa firmy Shar-Pol oraz wicenaczelnego dziennika Rzeczpospolita. Gdy formalności stało się zadość, przystąpiliśmy do uroczystego odsłonięcia pięciu najwybitniejszych władców Polski, którzy zostali wytypowani przez polskie społeczeństwo. Ranking sporządził TNS OBOP na zlecenie Piotra Owcarza.

W jakiej kolejności zostali odsłonięci poszczególni władcy i kto dokonał odsłonięcia? Otóż:

  • Mieszko I (9% głosów) – Aleksander Szabliński – Prezes Wydawnictwa REPLIKA
  • Jan III Sobieski (9%) – Tomasz Sobiecki – Wicenaczelny dziennika Rzeczpospolita
  • Bolesław Chrobry (13%) – Marek Pociask – Prezes firmy Shar-Pol z Gliwic, sponsor wystawy
  • Wladysław II Jagielło (14%) – Emil Karewicz – aktor, odtwórca roli Króla Jagiełły w filmie A.Forda „Krzyżacy” (1960)
  • Kazimierz III Wielki (21%) – prof. Janusz Cisek – Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego

Przez cały czas towarzyszył nam jeszcze jeden władca – Stanisław August Poniatowski – a po odsłonięciu wszystkich figur na scenie pojawili się także:

  • Gabriela Glinianowicz – kostiumolog, projektantka strojów
  • Marcin Glinianowicz – znawca historycznej broni
  • Tomasz Pałka – krakowski artysta, rzeźbiarz, twórca figur
  • Piotr Owcarz – pomysłodawca rankingu i wystawy, animator popkultury

W tak zacnym gronie odsłoniłem jeszcze jedną mega-figurę niespodziankę – „Głowę Barbarzyńcy WICHMANA” (1,5 metra wysokości), co związane było z „królewską niespodzianką” – oficjalną premierą książki, pt.: „Wichman. Krucjata”, autorstwa Piotra Owcarza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa REPLIKA.

Zgromadzenie w jednym miejscu i jednym czasie tak znamienitych osób oraz tak wielu atrakcji spowodowało, że „minuta dla fotoreporterów” zamieniła się w minut kilkanaście. Ale już chwilę później mogliśmy się znowu delektować recitalem Queen of Violins. Resztę niech dopełnią poniższe fotki…