Ciekawostki

Co łączy Klossa z generałem?

Siedziba redakcji Dziennika Zachodniego (Polska The Times) znajduje się w jednej z sosnowieckich dzielnic. Byłem tam nie raz, nie dwa, ale moja wtorkowa (1 luty 2011) wizyta miała wyjątkowy charakter.

 

(zdjęcie powyżej pochodzi z serwisu – http://www.dziennikzachodni.pl
– autor: Arkadiusz Gola)

W asyście dwóch przemiłych panów – Michała Wrońskiego oraz Grzegorza Sztolera – odwiedziłem przepastne archiwum tego poczytnego dziennika. Archiwum to zgromadziło nie tylko wszystkie numery wspomnianego tytułu, ale także historyczne wydania Trybuny Robotniczej – dziennika, który był kiedyś wydawany w naszym Regionie.

Co znalazłem? Trybunę i Dziennik z 28 stycznia 1965 r. oraz z 10 października 1968 r.

Dlaczego moją uwagę przykuły te właśnie daty? To proste. Wystarczy spojrzeć na program telewizyjny, zamieszczony w obu gazetach. Bowiem 28.01.1965 r. odbyła się premiera spektaklu Teatru Telewizji (godz. 20:15) „widowiska sensacyjno-szpiegowskiego Andrzeja Zbycha – ’Wróg jest wszędzie’ – I odc. cyklu ’Stawka większa niż życie’. Reż J. Morgerstern”. Natomiast 10.10.1968 r. (godz. 20:35) po raz pierwszy na ekranach telewizorów zagościł ’Wiem kim jesteś’ – film TVP z serii ’Stawka większa niż życie’.

Dzięki uprzejmości Pana Michała i Grzegorza – obie perełki udało się sfotografować i mam przyjemność podzielić się nimi tutaj z Wami. Zaaferowany tym przedsięwzięciem, dopiero w domu zauważyłem, że Trybuna Robotnicza z dnia 10.10.1968 r. na pierwszej stronie informowała o jeszcze jednej „premierze”. W tym dniu bowiem, nominację na stopień generała broni otrzymał… Wojciech Jaruzelski 🙂

No i proszę – jak losy dwóch żołnierzy (prawdziwego i fikcyjnego) dziwnie zetknęły się ze sobą 🙂