Wydarzenia

Nagroda od Prezydenta

Punktualnie o godzinie 11:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej odbyło się wręczenie dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza uhonorował osiem osób, wręczając im listy gratulacyjne oraz pamiątkowe statuetki.

Miałem niewątpliwą przyjemność znaleźć się w gronie laureatów.

Wręczenia nagrody dokonał sam Pan Prezydent Zbigniew Podraza oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Agnieszka Pasternak. We wniosku, którego obszerne fragmenty posłużyły także za uzasadnienie przyznanej mi nagrody, napisano między innymi:
„Dariusz Rekosz to rodzimy (urodzony w 1970 r. w Sosnowcu, mieszkający w Dąbrowie Górniczej) twórca literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest również felietonistą i autorem słuchowisk radiowych. Pisze scenariusze i utwory kabaretowe. W latach 2005-2010 wydał piętnaście powieści oraz jedno opowiadanie (w antologii), o charakterze beletrystycznym. Były one skierowane do szerokiego grona czytelników zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Ma więc działalność Dariusza Rekosza charakter międzynarodowy. W swoich utworach porusza żywotne wartości życia codziennego, nierzadko wykorzystując lokalizacje, które są związane z Zagłębiem Dąbrowskim (np. Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Będzin) lub innymi regionami Polski. Fikcja literacka pisarza, porusza tematykę przygodowo-detektywistyczną oraz kryminalną i komediową. Odnajdujemy w niej opisy rzeczywistych miejsc (np. miasta Regionu Zagłębiowskiego, Śląska, Góry Świętokrzyskie, Trójmiasto, Kraków, Warszawę, Londyn) oraz szereg elementów kulturowych, wychowawczych i edukacyjnych.
Dariusz Rekosz odbywa rocznie kilkadziesiąt spotkań autorskich na terenie całego kraju – trasa jego wizyt obejmuje również wiele pomniejszych szkół (często jedynych w gminie), a także miejskie i gminne biblioteki publiczne. Ze swoją twórczością gościł trzykrotnie w Irlandii (Cork, Dublin, Carrigaline, Blackrock i inne) oraz w Szwajcarii (Lozanna), uczestnicząc w imprezach promujących polską kulturę i literaturę – Festiwal Kultury Polskiej, Kiermasz Polskich Książek, Children Books Festival. Został uhonorowany tytułem Pierwszego Ambasadora Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, a wspierana przez niego Kampania „Mama, Tata… & Myself?” (promująca polską literaturę i polskie czytelnictwo) była w roku 2010 nominowana do międzynarodowej nagrody Asahi Reading Promotion Award. Jest członkiem IBBY.
W roku 2008 zdobył pierwsze miejsce (nagroda grand prix) w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie kryminalne, ogłoszonym w Gdańsku. Przywrócił dziecięcej literaturze polskiej elementy nienachalnego dydaktyzmu, dzięki któremu młody czytelnik – przeżywając przygody książkowych bohaterów – nabywa wiedzy i przekonuje się do jej wartości. Dariusz Rekosz reprezentuje polskich pisarzy z okazji corocznych imprez literackich (np. Targi Książki), a jego kontakty pozwalają mu organizować i prowadzić imprezy kulturalne z udziałem innych twórców (pisarzy, aktorów, muzyków). Czynnie współpracuje z wieloma ośrodkami kulturalnymi oraz bibliotekami i instytucjami filmowymi. Wspiera działalności hospicjów, a także specjalistycznych placówek szpitalnych. Administruje wieloma stronami internetowymi, wśród których znajdują się także strony innych twórców kultury (np. Bohdana Butenko czy Romualda Pawlaka). Fachowo prezentuje swój dorobek oraz uczestnictwo w imprezach krzewiących kulturę, podkreślając związek z Zagłębiem Dąbrowskim oraz polską kulturą. Corocznie bierze także czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. O Dariuszu Rekoszu możemy przeczytać artykuły zarówno w prasie lokalnej, ogólnopolskiej i zagranicznej (polonijnej). Bardzo często słyszymy go na antenach rozgłośni radiowych oraz oglądamy w programach stacji telewizyjnych. […]”

Bardzo ucieszyła mnie ta nagroda, bo oznacza ona, że moja twórczość nie przechodzi bez echa dla środowiska, w którym żyję. Dlatego też dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do owocnej współpracy oraz promocji mojej twórczości. Szczególne podziękowania należą się Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej. To właśnie ta instytucja złożyła stosowny wniosek, wysuwając moją kandydaturę.

7 Comments

  1. Gratulacje i pozdrowienia
    Beata Marcinkowska
    Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi

Comments are closed.