Wydarzenia

7 Katowickie Prezentacje Biblioteczne

W piątek, 19 listopada 2010 r., w gmachu Biblioteki Śląskiej odbyły się VII Katowickie Prezentacje Biblioteczne. Jak wskazuje nazwa, impreza powinna dotyczyć lokalnych bibliotek, a jej głównym celem jest promocja tychże placówek.

I tak faktycznie było. Ale oprócz tego Biblioteka Śląska przygotowała szereg innych atrakcji, które odbyły się pod hasłem „Poszukiwana książka dla chłopców”.

Imprez towarzyszących VI KPB było kilka. Niektóre z nich odbywały się równolegle. W głównej sali audiowizualnej dysputowano nad przemijaniem pewnych wartości oraz zepsuciem literatury „chłopczyńskiej”. Udało się także pokazać, że pewne w niej wartości – są trwałe i po książki „dla chłopców” nadal chętnie sięgają zarówno chłopcy, jak i dziewczęta.

Podczas imprezy można było osobiście spotkać się między innymi z: Joanną Papuzińską, Grzegorzem Leszczyńskim, Grzegorzem Kasdepke, Grzegorzem Gortatem, Jarosławem Kretem, Przemysławem Myszorem (Myslovitz), Henrykiem Gołębiewskim, Ewą Szykulską, Stanisławem Mikulskim, Sharon Jones, Stasysem Eidrigeviciusem, a także z moją skromną osobą.

Przez godzinę (wraz z E.Szykulską, S.Mikulskim i H.Gołębiewskim) pozowaliśmy do zdjęć i podpisywaliśmy książki w specjalnie do tego celu zaaranżowanym Saloniku Pisarza. A później (na scenie sali Parnassos) przeprowadziłem półgodzinny talk-show z aktorami, którzy zagrali w kultowym serialu „Samochodzik i templariusze”.

Po strawie duchowej, przyszedł czas na sympatyczny bankiet, który odbył się w katowickiej restauracji Marchołt.

Co pozostało? Przemiłe wspomnienia i kilkanaście fotografii…