maj 23
2010

Cztery dni (19-22 maja 2010) trwało czytelnicze święto, które w Dąbrowie Górniczej zorganizowała tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna, pod nazwą „Festiwal Moli Książkowych”.

Święto to obfitowało w tematy ściśle związane z książkami, ale nie zabrakło także szacownych gości. Festiwal swą obecnością zaszczycili między innymi: Witold Pyrkosz, Rafał Bryndal, Ewa Chotomska, Marcin Rusinek, Małgorzata Berwid, Beata Perzyna, Marcin Buczek, Agnieszka Strzemińska oraz piszący te słowa – Dariusz Rekosz.

Wszystko rozpoczęło się w środę, tasiemcową konferencją dla bibliotekarzy, ale prawdziwy show zainicjował dzień później Witold Pyrkosz, z którym przy mikrofonie rozmawiała Agnieszka Strzemińska. Podpytywany przez dziennikarkę, odtwórca takich ról, jak: Pyzdra (Janosik), Balcerek (Alternatywy 4) czy Wichura (Czterej pancerni i pies) – z werwą opowiadał, jak to w czasach kręcenia filmów z jego udziałem bywało.

Na piątkowe popołudnie zaplanowano Biesiadę Literacką, która rozpoczęła się o godz. 17:00. Panelową rozmowę ze swoimi gośćmi oraz z publicznością poprowadziła znowu Agnieszka Strzemińska. Biesiadę zorganizowano pod hasłem „Czytam, bo…”, a w centrum uwagi znaleźli się: Małgosia Berwid (autorka i reżyser telewizyjnego programu „Moliki książkowe” – TVP 1), Rafał Bryndal (Radio Zet), Marcin Buczek (RMF FM) oraz Dariusz Rekosz. Rozprawialiśmy o czytaniu – od dzieciństwa, aż do chwili obecnej. O jego zaletach i o sposobach na promowanie czytelnictwa. Nie obyło się bez kilku konkursów, w których publiczność mogła wygrać nagrody… książkowe.

Sobota przywitała nas pięknym słońcem, więc już od wczesnych godzin przedpołudniowych szykowaliśmy się na plenerowy kiermasz książek, który w mgnieniu oka wyrósł na ulicy 3 Maja (w Dąbrowie Górniczej). W ramach kiermaszu zaplanowano przemarsz i występy przedszkolaków. Imprezę rozpoczęła orkiestra dęta i nic nie wskazywało na to, że już za kilkadziesiąt minut będziemy się musieli ewakuować. Po godzinie 13:00 rozpętała się bowiem tak szaleńcza burza (połączona z gradobiciem), że na dalszą część Festiwalu przenieśliśmy się do głównej siedziby MBP (przy ul. Kościuszki).

A tam czekała już na wszystkich tik-takowa Ciotka Klotka (Ewa Chotomska) oraz Molik (Małgosia Berwid) i Molinka (Beata Perzyna) z telewizyjnego programu o książkach. Razem z Ciotką Klotką oraz Molikami zabawialiśmy dzieciaki i ich rodziców, prowadząc konkursy i opowiadając o piosenkach.

Sobota zakończyła się wizytą Molików w naszych skromnych progach, gdzie raczyliśmy się czekoladowym plackiem i ptasim mleczkiem.

Trudno opowiedzieć o wszystkich atrakcjach, które przeżyliśmy w ciągu tych czterech festiwalowych dni, dlatego resztę możecie znaleźć na zdjęciach. Miłego oglądania.

   
 
   
   
   
 

Autor Dariusz RekoszTen artykuł nie jest komentowany.