Ludzie

Lech Ordon odwiedził Będzin

Ośrodek Kulturalny w Będzinie zorganizował 27 kwietnia 2010 roku dwa spotkania ze znakomitym aktorem – Panem Lechem Ordonem.

Pierwsze z nich odbyło się w głównej siedzibie Ośrodka – przy ulicy Małachowskiego 43, drugie – w jego Filii (Bedzin-Grodziec, ul. Słowackiego 2).

Oba miałem przyjemność i zaszczyt prowadzić.

Lech Ordon wystąpił w ponad stu rolach filmowych oraz sześćdziesięciu spektaklach Teatru Telewizji. Jak się jednak sam przyznaje – „najbardziej czuję się aktorem teatralnym – nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu z żywym widzem”.

Aktora mogliśmy podziwiać między innymi w takich produkcjach, jak: Ostatnia akcja, Janosik, Szatan z siódmej klasy, Siedlisko, Janka, Jedenaste przykazanie, Chłopi, Samochodzik i Templariusze, Nie lubię poniedziałku, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Stawka większa niż życie, czy Niewiarygodne przygody Marka Piegusa.

Dla mnie osobiście wielką przyjemność sprawiła rola pana Leszka w spektaklu „Ciemno”, który mógłbym oglądać przynajmniej raz w tygodniu.

Aktor podzielił się wieloma (czasami pikantnymi) opowiastkami z planu filmowego oraz zza kulis teatralnych. Do dziś pozostaje wielkim fanem swojego pierwszego reżysera – Leona Schillera, u którego debiutował już w 1946 roku. Ciepło wspominał także swoje koleżanki i swoich kolegów, martwiąc się jednocześnie, że niektórych z nich nie ma już między nami (Jan Machulski, Wojciech Siemion, Piotr Dejmek,…)

Lech Ordon nie skąpił autografów oraz pozował do wspólnych fotek. A publiczność? Jednogłośnie stwierdziła – „niech żałują ci, którzy nie przyszli!”