Ludzie

Bohdan Butenko w katowickiej ASP

Ponad siedem godzin spędziłem 18 marca 2010 (czwartek) na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu dla młodych ilustratorów – „dobrze zaprojektowana książka dla dzieci”.

Podpatrywałem, pstrykałem, kręciłem, oglądałem, zjadłem prawdziwy śląski żurek i pyszne pierogi – a to wszystko w towarzystwie organizatorki imprezy – Pani Anny Machwic-Adamkiewicz – oraz przemiłego jury, któremu przewodniczył nasz „stary” znajomy – Bohdan Butenko.

Oprócz Pana Bohdana w składzie jurorów znaleźli się:

  • Krystyna Lipka-Sztarbałło – Zajmuje się ilustracją dla dzieci młodszych, działalnością na rzecz jakości książki dziecięcej. Zilustrowała ponad 20 książek i współilustrowała 11 podręczników. Jest laureatką wielu nagród i wyróznień. Członkini polskiej sekcji IBBY.
  • Izabella Kaluta – główny specjalista w Instytucie Książki. Zajmuje się książka dla dzieci i młodzieży m.in. koordynując polskie stoisko na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.
  • Barbara Kęsek – kierownik ds. artystycznych wydawnictwa „Znak”. Prezes Fundacji Sztuki Nowej „Znaczy się” promującej m.in. sztukę książki.
  • Robert Oleś – projektant książek i typograf, wydawca polskiej wersji „Elementarza stylu w typografii”, wykładowca podstaw edytorstwa i typografii w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.
  • Aneta Satława – kierownik działu promocji Biblioteki Śląskiej. Sekretarz redakcji „Guliwera” – czasopisma o książkach dla dzieci i młodzieży.

Od zgromadzonych prac mogło się zakręcić w głowie, dlatego też nie pytajcie mnie, kto zwyciężył. Jak dla mnie najważniejszym faktem było samo przystąpienie do konkursu, na który wpłynęły ilustracje (a także projekty książek) z całej niemal Polski oraz z innych krajów Europy.

Poniżej przedstawiam kilkanaście fotografii, które udało mi się wykonać, a dociekliwych zapraszam także do obejrzenia siedmiominutowego materiału wideo, który znajdziecie tutaj.