Wrz 21
2017

Czym różni się balista od katapulty? Kim był herold, a kim minstrel? Jak wyglądała warownia? Oraz czym jest Szczerbiec? To tylko niektóre z zadań, jakie do wykonania mieli uczestnicy wyjątkowej Nocy ze Średniowieczem, którą z wielką przyjemnością poprowadziłem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku (filia nr 8) z soboty na niedzielę 16/17 września 2017.

Czytaj dalej »

Autor Dariusz Rekosz

Wrz 21
2017

Jak Bolski zamienił się w Borewicza? Dlaczego Zdzisław Kozień „ograł” Krzysztofa Szmagiera? Kto i kiedy może się do niego zwracać „Sławku”? Na te i na wiele innych pytań udzieliliśmy odpowiedzi 7 września 2017 w Alwerni, gdzie w tamtejszym Urzędzie Miejskim spotkaliśmy się (Bronisław Cieślak, Piotr K. Piotrowski i ja) z rzeszą fanów filmu „07 zgłoś się”. Byli również fascynaci serialu „Malanowski i partnerzy”, ale gros tematów odnosiło się jednak do Borewicza oraz… życia prywatnego Bronisława Cieślaka.

Czytaj dalej »

Autor Dariusz Rekosz

Sie 16
2017

Przejeżdżałem przez tę miejscowość wielokrotnie. Najbardziej lubię się tam kręcić w drugiej połowie czerwca, gdy „na fali” są truskawki, jak bowiem mówi slogan Buczka – „Jest Buczek – jest truskawka”. Gdybyście szukali „zagłębia truskawkowego”, to z zamkniętymi oczami polecam Buczek i jego okolice. Tymczasem zamiast na truskawki wybrałem się tam 28 lipca 2017 na Noc Detektywów, którą spędziłem z 33 uczestnikami, żądnymi dobrej zabawy, tajemnic i emocji.

Czytaj dalej »

Autor Dariusz Rekosz

Sie 16
2017

18 maja 2017 odwiedziłem Chojnice. W tamtejszej Miejskiej Bibliotece Publicznej przeprowadziłem Warsztaty Detektywistyczne, które zgromadziły kilkadziesiąt osób, chętnych zaznajomienia się z meandrami szyfrowania. Przećwiczyliśmy szyfr podstawieniowy, tablicowy i z przesunięciem. Wyjaśniliśmy też czym jest alfabet i jak można zdefiniować „język” (oczywiście nie chodziło o ten w butach czy w ustach).

Czytaj dalej »

Autor Dariusz Rekosz